Hermann May - Hejčín

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Hermann May

OSOBNOSTI
významný českoněmecký podnikatel židovského původu, spoluzakladatel lihovaru (později i drožďárny a cukrovaru) v Hejčíně
(1. 5. 1818 Břeclav - 1. 11. 1893 Vídeň)


Hermann May je mladší bratr Abrahama Maye. Narodil se 1. 5. 1818 v Břeclavi. Spolu s bratrem podnikal v Brně i v Hejčíně, jeho pozornost se však brzy soustředila zejména na cukr. Poté, co s Abrahamem založili roku 1862 cukrovar v Ostrožském předměstí (dnešní části Uherského Ostrohu) a roku 1868 ve Starém Městě u Uherského Hradiště, ujal se jejich vedení. Těžké chvíle přitom prožíval zejména v osmdesátých letech, kdy druhý z cukrovarů vyhořel a bylo nutné ho znovu postavit. Cukrovarská společnost však tyto těžkosti překonala a roku 1890 koupila navíc bývalý mlýn v Uherském Ostrohu, který záhy zrenovovala a uvedla opět do provozu. Více však již Hermann May nestihl, zemřel 11. listopadu 1893 ve Vídni a ve vedení firmy ho vystřídali synové Leopold, Jakob a Julius.

Rodina Mayova ovlivnila zásadním způsobem dnešní tvář Hejčína. 

V roce 1851 koupili bratři Mayové (st.) bývalý konviktní dvůr Kláštera Hradisko a vystavěli na jeho pozemku lihovar, v letech 1863-1867 pak na místě zasypaného rybníka zřídili cukrovar, vlastnili také hopodářský dvůr pro pěstování dobytka (území kolem školy pro slabozraké). V roce 1892 si rodina Mayova nechala dle projektu předního vídeňského architekta Jakoba Gartnera postavit vilu (dnes ÚSP Klíč), v roce 1912 např. věnovala pozemek na stavbu nové hejčínské školy.
 
www.hejcin.cz v2.0 2022
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky