Po skončení 1. světové války se vrátil do svobodného Československa. Bohužel nový stát musel čelit iredentistickým snahám svých obyvatel a postupem doby se dostal do konfliktu s Polskem a Maďarskem. František Dastich se jako mladý důstojník účastnil obou válečných tažení. Od ledna roku 1919 začal působit ve štábu vrchního velitelství operačních vojsk na Těšínsku proti Polsku a v létě roku 1919 byl jmenován náčelníkem štábu kombinované brigády ve svazku 2. pěší divize při bojích proti maďarským bolševikům na jižním Slovensku. František Dastich se po válce stal nositelem celé řady vyznamenání. Byl například pětinásobným držitelem Čs. válečného kříže.
Po ukončení bojů v letech 1919 až 1920 působil jako pobočník velitele na Vojenském velitelství Velké Prahy a posléze jako referent generálního inspektorátu československých vojsk. Od května roku 1920 začal působit v diplomatických službách u našeho klíčového spojence. V hodnosti štábního kapitána zastával totiž pozici zástupce československého vojenského přidělence ve Francii. V průběhu svého pařížského pobytu v letech 1924 až 1926 vystudoval prestižní Vysokou školu válečnou v Paříži. Francouzskými představiteli byl v době svých studií charakterizován jako:
„Vážný, inteligentní s rozmyslem jednající důstojník, zdravého uvažování.“.
V roce 1926, po jeho návratu z Francie, nastává v jeho kariéře k určitému zlomu, který v podstatě ovlivní zbytek jeho profesní kariéry. V roce 1926 byl zařazen k tehdejšímu 2. (zpravodajskému) oddělení Hlavního štábu do Prahy. Vyjma krátkého intermezza v roce 1932, kdy bychom ho zastihli ve funkci velitele II. praporu k Pěšímu pluku 46 Chomutově, na zpravodajském ústředí působil ve funkci řadového referenta a posléze v hodnosti majora gšt. jako přednosta tzv. ofenzivní sekce P-1 pátrací skupiny B 2. oddělení HŠ. Jednalo se o klíčové pracoviště realizující zpravodajskou ofenzivu do sousedních států. V uvedené pozici setrval až do roku 1934, tedy do poměrně přelomových let, kdy bylo do zpravodajského zájmu z důvodu nástupu Hitlerovy agresivní politicky definitivně zahrnuto také nacistické Německo.
Jako přednosta ofenzivní sekce stál spolu s přednostou pátrací skupiny B 2. oddělení plk. Mojmírem Soukupem a ofenzivním zpravodajcem štkpt. Františkem Fárkem u vzniku prvních zpravodajských předsunutých ústředen v československém pohraničí, které začaly vznikat na základě polských zkušeností. Patrně nejznámější zpravodajská expozitura vznikla za Dastichova přednostování v severočeském Liberci s úkolem realizovat zpravodajskou práci proti Hitlerovu Německu. Zde také československé rozvědce podařilo, v rámci přísně utajené operace, založit fiktivní úvěrový ústav, v jehož sítích postupem doby uvízlo množství zadlužených říšskoněmeckých občanů, kterých bylo posléze také zpravodajsky využito.