Rybářská osada - Hejčín

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Rybářská osada

ČLÁNKY
Mapa z roku 1833 přiložená na současné satelitní mapě
Mlýnský potok (Střední Morava, Malá Voda, příp. i Mlýnský náhon) patří neodmyslitelně k životu a historii Hejčína, roztáčel kolo zdejšímu mlýnu a dával obživu mnoha lidem. Kdysi totiž hejčínskou náves () obtékal ze tří stran a do vzdálenosti necelého kilometru se rozléval a tvořil větší množství vodních ploch. Není divu, že zde byl od nepaměti silně rozšířen rybolov a mnohé historické prameny mluví o této lokalitě jako o staré "rybářské osadě". Už jenom hejčínská pečeť, na které je vyobrazen rybář na loďce, je toho jasným důkazem a v zakládací listině kláštera Hradisko z roku 1078 se průkazně píše, že Klášteru byla mimo jiné zboží také darována "stará rybářská osada" mezi třemi rameny Moravy - Hejčín.
Mlýnský potok
Mapa z roku 1833 přiložená na současné satelitní mapě zobrazuje původní stav Mlýnského potoka oproti dnešku (zvýrazněné tmavě modrou barvou). 
K "narovnání toku" Mlýnského potoka došlo po roce 1965.
Mlýnský potok
Mlýnský potok je ramenem řeky Moravy, většinou je umělým tokem lučinatého charakteru. Od řeky Moravy ho odděluje jez Řimice v těsné blízkosti Chrámu přátelství, cca 6 Km na západ od města Litovel. Protéká například Litovlí a Lhotou na Moravě. Dále ústí do Moravy v Hynkově, kde se po 200 metrech u jezu opět odděluje a protéká dále Horkou, až do Olomouce. Zde se vlévá po cestě skrz Řepčín, Hejčín a centrum města zpět do řeky Moravy.


Další staré mapy z vojenských mapování znázorňující střed Hejčína - Mrštíkovo náměstí a jeho provázanost s vodou najdete v galerii.
 
www.hejcin.cz v11.0 2020
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky