Josef Šlechta - Hejčín

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Josef Šlechta

OSOBNOSTI
významný výtvarný umělec a malíř - člen Unie výtvarných umělců, držitel Ceny města Olomouce v oblasti výtvarné umění za rok 2007
(4. 3. 1925 Olomouc - Hejčín) 

Narodil se 4. března 1925 v Olomouci - Hejčíně.  Od roku 1939 se datují jeho malířské počátky. Později v oblasti Hané a Konicka - převážně malba krajin v terénu. Studium: VSPŠ Praha Podmokly, mat. v roce 1946, UP - pedag. fakulta v roce 1949 u prof. Kučery, Mokrého, Navrátila, Vydry, Zrzavého. V trvalém zaměstnání od r. 1951 pracoval současně výtvarně. Samostatně vystavuje od roku 1991 (CZ, A), kolektivně od roku 1991 (CZ). Zastoupení ve sbírkách: Statutární město Olomouc a soukromé sbírky (CZ, A, GR). Členství v uměleckých skupinách a spolcích: Unie výtvarných umělců Olomoucka (od 1991). V roce 1971 získal v Olomouci ateliér třída Spojenců 10, kde pracuje dodnes.

Výstavy: • 1991 Vlastivědné muzeum Olomouc - Šlechta Josef, Marek Trizuljak společná výstava • 1991 Vlastivědné muzeum Olomouc - souborná výstava členů Unie výtvarných umělců Olomoucka Salon I. - účast • 1992 Galerie Patro Olomouc - souborná výstava členů Unie výtvarných umělců Olomoucka - účast • 1992 Galerie v budově vodárny Olomouc - samostatná výstava • 1993 Galerie Jana Sv. Kopeček - společná výstava Šlechta Josef -Černošek František , 1995 Vlastivědné muzeum Olomouc - souborná výstava členů Unie výtvarných umělců Olomoucka-Salon II. • 1995 Galerie Jana Sv. Kopeček-samostatná výstava k výročí 70. let narození • 1996 Rakousko - Hollabronn - soukromá galerie - samostatná výstava • 1998 Foyer Velkého divadla Olomouc- samostatná výstava • 1998 Galerie "G" Dolní nám. Olo­mouc - souborná výstava členů Unie výtvarných umělců Olomoucka s názvem Olomoucké ateliéry I. • 1999 Galerie "G" souborná výstava • 2000 Galerie "G" Dolní nám. Olomouc - souborná výstava členů Unie výtvarných umělců Olomoucka s názvem Olomoucké ateliéry II. •  V letech 2001–2008 vystavoval každý rok v Olomouci, naposledy v Jiříkově. Rok 2007 - Výstava UVUO v Trirenbergu v Traunu u Lince (Rakousko).  Je členem Unie výtvarných umělců Olomoucka.
Josef Šlechta
"V pracích Šlechtových jsem našel dlouho pohřešovanou moravskou krajinu, v celém rozsahu tohoto pojmu, i histo­rickém zeměpisném, myšlenkovém i pocitovém. Velkorysé, místy až monumentálně působící zjednodušení, zestručnění výrazu se tu naopak stává jeho významovým a citovým oboha­cením a prohloubením. Úspornost prostředků a postupů je v obráceném poměru k marnotratnosti a naléhavosti sdělení, jehož předpoklady je nutno hledat v čase nazpět až před pra­hem realistického vystřízlivění romanticky baladického kraji­nářství minulého století - jeho promluva je však zcela dnešní. Ze ztemnělého, barevně však znělého tónu zahalujícího obraz, vyhlížejí novoromantické úsvity a soumraky nad nejednou vysokým obzorem a tušením dávných osudů a dějů." - Prof. PhDr. Rudolf Chadraba, CSc.


Josef Šlechta získal renomé doma i v zahraničí ve všech oborech malby. Vynikl zejména jako malíř krajiny (prof. Chadraba, přední znalec a interpret jeho díla, jej nazývá „básníkem moravské krajiny“), ale ovládá též mistrně kresbu, karikaturu, figurální kompozici a psychologii portrétu.V roce 2007 získal výtvarný umělec a malíř Josef Šlechta Cenu města Olomouce v oblasti výtvarné umění (viz. článek na serveru olomouc.eu
Josef Šlechta
 
www.hejcin.cz v11.0 2020
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky